FANDOM


Survivor: Bond
John Dorian
Filming Location MI6 Headquarters
Episodes 20
Days 39
Survivors 24
Winner Felix Leiter
Runner(s)-up Irma Bunt
Returnees Felix Leiter (S24)
Series Chronology
Previous Season Back to the Start
Next Season Hunger Games

Survivor: Bond is the twenty-second season of Nathaniel's Silly Survivor Series, written by Nlby001.

TwistsEdit

  • MI6 vs Villains vs Henchmen vs Girls vs Helpers vs Neutrals
  • Early merge and unmerge - The castaways merge at the final 16, but then unmerge into two tribes at the final 14. The real merge then happens when ten people remain.
  • License to Kill - Whoever wins the Licence to Kill at the real merge will be able to prevent one person of their choice from participating in any challenges for the rest of the game!
  • You Only Live Twice - Whoever finds the power of You Only Live Twice will be able to survive their elimination once, making the person with the second highest number of votes be eliminated instead.
  • Die Another Day - The person that finds the power of Die Another Day will be able to permanently swap positions with anyone in the game once, even after their elimination (as long as it is before the torch snuffing)!
  • Tribe Swap

CastawaysEdit

Castaway Original Tribe Switched Tribe Merged Tribe Unmerged Tribe Remerged Tribe Finish Votes Against
Fredrick Gray Frederick Gray Neut 1st Voted Out
Day 3
2
James Bond James Bond Sis 2nd Voted Out
Day 5
3
Auric Goldfinger Auric Goldfinger Nialliv 3rd Voted Out
Day 7
3
Jaws Jaws Hench Assist 4th Voted Out
Day 9
4
Tracy Bond Tracy Bond Girl Hench 5th Voted Out
Day 11
4
Oddjob Oddjob Hench Hench 6th Voted Out
Day 13
5
Ernst Stavro Blofeld Ernst Stavro Blofeld Nialliv Hench 7th Voted Out
Day 15
5
Valentin Zukovsky Valentin Zukovsky Neut Hench 8th Voted Out
Day 17
7
J.W. Pepper J.W. Pepper Assist Girl Broccoli 9th Voted Out
Day 19
10
Octopussy Octopussy Girl Girl 10th Voted Out
Day 21
2
M M Sis Assist Girl 11th Voted Out
Day 23
3
Q Q Sis Girl Assist 12th Voted Out
Day 25
1st Jury Member
6
Honey Ryder Honey Ryder Girl Girl Girl 13th Voted Out
Day 27
2nd Jury Member
4
Leonid Pushkin Leonid Pushkin Neut Assist Assist 14th Voted Out
Day 27
3rd Jury Member
7
Anatol Gogol Anatol Gogol Neut Assist Girl Spectre 15th Voted Out
Day 29
4th Jury Member
14
René Mathis René Mathis Assist Hench Assist 16th Voted Out
Day 31
5th Jury Member
5
Nick Nack Nick Nack Hench Assist Girl 17th Voted Out
Day 33
6th Jury Member
8
Alec Trevelyan Alec Trevelyan Nialliv Assist Girl 18th Voted Out
Day 34
7th Jury Member
11
Francisco Scaramanga Francisco Scaramanga Nialliv Girl Girl 19th Voted Out
Day 35
8th Jury Member
8
Vesper Lynd Vesper Lynd Girl Hench Assist 20th Voted Out
Day 36
9th Jury Member
7
Jack Wade Jack Wade Assist Girl Assist 21st Voted Out
Day 37
10th Jury Member
4
Miss Moneypenny Miss Moneypenny Sis Girl Assist 22nd Voted Out
Day 38
11th Jury Member
4
Irma Bunt Irma Bunt Hench Hench Girl Runner-Up 5
Felix Leiter Felix Leiter Assist Assist Assist Sole Survivor 17

Season SummaryEdit

The GameEdit

Episode Title Challenges Eliminated Vote Finish
Reward Immunity
1 "TBA" Sis Frederick Gray 2-1-1 1st Voted Out
Day 3
Hench
Nialliv
Girl
Assist
2 "TBA" Girl James Bond 3-1 2nd Voted Out
Day 5
Nialliv
Neut
Assis
Hench
3 "TBA" Girl Auric Goldfinger 3-1 3rd Voted Out
Day 7
Hench
Sis
Neut
Assist
4 "TBA" Girl Jaws 4-3 4th Voted Out
Day 9
Hench
5 "TBA" Assist Tracy Bond 4-1-1-1 5th Voted Out
Day 11
Girl
6 "TBA" Assist Oddjob 5-1 6th Voted Out
Day 13
Girl
7 "TBA" Assist Ernst Stavro Blofeld 3-2 7th Voted Out
Day 15
Girl
8 "TBA" Girl Valentin Zukovsky 3-1 8th Voted Out
Day 17
Assist
9 "TBA" Nick Nack J.W. Pepper 10-3-2-1 9th Voted Out
Day 19
10 "TBA" Felix Leiter Anatol Gogol Felix Leiter
Octopussy
13-1-1 10th Voted Out
Day 21
11 "TBA" Assist M 3-2-2 11th Voted Out
Day 23
12 "TBA" Girl Q 5-1-1 12th Voted Out
Day 25
1st Jury Member
13 "TBA" Nick Nack Honey Ryder 3-2-1 13th Voted Out
Day 27
2nd Jury Member
René Mathis Leonid Pushkin 5-1 14th Voted Out
Day 27
3rd Jury Member
14 "TBA" Nick Nack Anatol Gogol 8-1-1 15th Voted Out
Day 29
4th Jury Member
15 "TBA" René Mathis Felix Leiter René Mathis 4-3-2 16th Voted Out
Day 31
5th Jury Member
16 "TBA" Alec Trevelyan Francisco Scaramanga Alec Trevelyan
Nick Nack
5-3 17th Voted Out
Day 33
6th Jury Member
17 "TBA" Miss Moneypenny Miss Moneypenny Alec Trevelyan 4-3 18th Voted Out
Day 34
7th Jury Member
18 "TBA" Miss Moneypenny Jack Wade Francisco Scaramanga 4-1-1 19th Voted Out
Day 35
8th Jury Member
19 "TBA" Vesper Lynd Felix Leiter Vesper Lynd 4-1 20th Voted Out
Day 36
9th Jury Member
20 "TBA" None Jack Wade
[Irma Bunt]
Jack Wade 3-1 21st Voted Out
Day 37
10th Jury Member
Felix Leiter Miss Moneypenny 1-0 22nd Voted Out
Day 38
11th Jury Member
None Irma Bunt 8-3 Runner-Up
Felix Leiter Sole Survivor


Seasons
Generation 1 HogwartsLord of the RingsStar WarsMarvelFriendsCriminal MindsScrubsAll-Stars
Generation 2 CSIMirai NikkiDanganronpaRevengeLiteratureCultureBig Bang TheoryHeroes vs Villains
Generation 3 ScienceAlexandriaBlood BrothersEndureBack to the StartBondHunger GamesWinners

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.